وال پست

وال پست

وال پست  را در عکس مشاهده می‌کنید برای یکپارچه عمل نمودن دیوار به کار می‌رود. وال پست آماده

سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد.

وال پست (همانطور که از نامش پیداست) نگهدارنده دیوار است.

وظیفه وال پست ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می‌باشد که موجب عدم تخریب دیوار می‌گردد.

به طور عمومی اتصال آن در انتهای متصل به فریم به صورت لوبیایی جهت مراحل نصب و بر روی فونداسیون به صورت مفصل می‌باشد.

 

وال پست در اسکلت بتنی

وال پست هایی که در سازه هایی با اسکلت بتنی اجرا می شوند و از مرحله قالب گذاری در بتن ریزی آغاز می‌شوند.

در مرحله قالب گذاری برای بتن ریزی، صفحه های فلزی به منظور اتصال نبشی ها باید جداسازی شوند.

گاهی مرحله جداسازی صفحه در قالب ها انجام نمی شود و پس از بتن ریزی ستون ها و تیغه ها، صفحات با استفاده از انکر بولت یا رول بولت به ستون و تیغه های بتنی متصل می شوند.

پس از صفحه گذاری به فاصله یک تا یک و نیم متری از هم، با استفاده از نبشی یا پروفیل اقدام به نبشی کشی و سپس وال پست گذاری می‌شود.

در واقع وال پست باید طوری تعبیه شود که دیوار چینی دقیقا در بین دو وال پست قرار گیرد و در صورتی که در دیوار، پنجره تعبیه شده باشد، چهارچوب پنجره باید وال پست گذاری انجام شود.

دیوار چینی در قسمت بالا و نزدیک به تیغه باید با استفاده از آجر چینی با وزن بالا و ملات مرغوب و کافی انجام شود زیرا متحمل وزن است.

 

وال پست در اسکلت فلزی

ابتدا محل ورق‌های اتصال به کف و سقف را مطابق با محل پیش بینی شده در نقشه‌ها مشخص می‌کنیم. پس از نصب ورق‌های اتصال، وال پست فلزی را به ورق پایینی و ورق بالایی جوش می‌دهیم.

در یک طرف، بلوک سبک را به صورت کامل و در طرف دیگر جای وال پست را از داخل بلوک توسط اره ایجاد می‌کنیم.

در صورتی که وال پست در ضخامت بلوک قرار می‌گرفت، اگر بلوک کوچکتر از ۱۵ سانتیمتر ضخامت داشت، محل عبور وال پست را ایجاد می‌کنیم.

در حالت دوم روی وال پست را با توری پوشش می‌دهیم.

 

نحوه اجرای وال پست در اسکلت فلزی:

به طور کلی می توان گفت، نحوه اجرای وال پست در اسکلت فلزی به گونه ای است که وال پست در اسکلت فلزی به واسطه جوشکاری، به تیر و ستون متصل می‌شود.

 

مراحل ساخت وال پست در اسکلت فلزی:

 1. ساخت پایه و فونداسیون
 2. ساخت ستون فولادی
 3. نصب تیرهای فلزی
 4. سیستم‌های سقف
 5. سیستم بادبند
 6. نازک کاری

وال پست دیوار هبلکس

وال پست آماده جهت مهار دیوارهای داخلی و خارجی هبلکس به کار می رود. متناسب با ضخامت دیوار هبلکس جان والپست انتخاب و اجرا می‌شود.

برای اطلاع از ابعاد استاندارد والپست های کلیک کنید.

 

 

قیمت اجرای وال پست

نحوه اجرای وال پست

وال پست هم در ساختمان بتنی و هم در ساختمان فولادی قابل اجرا می باشد. گاهی پیمانکار یا کارفرما به دلایلی همچون دلایل اقتصادی تغییراتی در جزئیات اجرایی وال پست اعمال می کند.

این تغییرات که شامل استفاده از میلگرد در اجرای کلاف های افقی به جای نبشی و همچنین عدم اجرای پشت به پشت نبشی های افقی و قائم می باشد، افت عملکرد مطلوب وال پست را در پی دارد.

نحوه اجرای وال پست در اسکلت بتنی

نحوه اجرای وال پست در اسکلت بتنی بدین صورت می باشد که ابتدا صفحه فلزی کاشته شده و سپس جوشکاری صفحات انجام می شود.

به طور کلی نحوه اجرای وال پست در دیوار به این صورت است که در ابتدا محل اتصال ورق ها به کف و ستون مشخص می گردد و پس از آن ورق های اتصال نصب می‌گردند.

وال پست به دو ورق بالایی و پایینی جوش می شود. در هنگام اجرای دیوار باید توجه نمود که فاصله نصب وال پست خالی بماند.

پس از دیوارچینی ۴ میلگرد به ورق های نصب شده در سقف و کف جوش می شوند. سپس قالب بندی دیوار انجام می شود.

در مرحله آخر نیز عملیات بتن ریزی صورت می پذیرد.

قیمت اجرای وال پست

در اجرای وال پست از نبشی ، قوطی و ناودانی استفاده می گردد. بنابراین یکی از عوامل موثر بر قیمت اجرای وال پست ، قیمت این پروفیل ها می باشد.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت اجرای وال پست ، دستمزد اجرای آن می باشد. اما به طور کلی هزینه اجرای آن مقرون به صرفه است.

در واقعاجرای وال پست دیوار با صرف هزینه نه چندان زیاد موجب استحکام آن و کاهش هزینه های مالی و جانی به ویژه در هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله می گردد. 

 

انواع وال پست

از لحاظ شکل وال پست به دو دسته افقی و قائم تقسیم بندی می شود. برای اجرای وال پست قائم در دهانه های بزرگ، آنها را از روی تیر طبقه پایین به بخش زیرین تیر طبقه بالا در قیمت دهانه جوش می‌نمایند.

وال پست افقی نیز موجب استحکام دیوار در اثر ایجاد درگیری دیوار با اسکلت می گردد. در دیوارهای با ارتفاع بیشتر از ۳/۵ متر یا ۳۰ برابر ضخامت دیوار اجرای وال پست افقی الزامی است.

از نظر نوع مصالح وال پست با مصالح فلزی از جمله ناودانی ، قوطی و نبشی و در موارد خاص تیرآهن ساخته می شود که هم در ساختمان های با اسکلت بتنی و هم اسکلت فولادی اجرا می‌گردد.

 

وال پست سوله

شکل قاب فلزی را می توان بصورت یک قاب ساده یا مرکب و یا با ستون وسط یا ستون وسط ترکیبی و یا با یک شیب (یک طرفه) طراحی نمود  که می توان جهت روشنایی سقف، نورگیر نصب نمود.

می توان در اطراف سالن یک طرف و دو طرف سایبان را نصب نمود. همچنین در سالن های تولیدی بر اساس نیاز آنها نصب و ساخت جرثقیل سقفی بسیار صورت می گیرد.

وظیفه وال پست در سوله چیست؟

وظیفه وال پست در سوله انتقال نیروهای بوجود آمده از باد و زلزله از دیوار به فریم است که باعث عدم تخریب دیوار می شود.

 

نوع اتصال وال پست

به طور معمول اتصال آن در انتهای متصل به فریم به شکل لوبیایی بمنظور مراحل نصب و بر روی فونداسیون به شکل مفصل می باشد.

حداکثر طول و ارتفاع مجاز دیوار غیر سازه ای

مطابق با تعریف بند ۳-۷ صفحه ۶۴ آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش دوم، حداکثر طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند ۴۰ برابر ضخامت دیوار یا تیغه است و یا بایستی هر کدام ۶ متر کمتر باشد.

حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور ۳٫۵ متر می باشد. در شرایط مذکور نیازی به اجرای وال پست قائم یا افقی نیست ولی در صورتی که دهانه ها یا ارتفاع افزایش یابند نیاز به استفاده از وال پست می باشد.

 

انواع وال پست:

وال پست به معنای نگهدارنده دیوار و به ۲ صورت وال پست قائم و وال پست افقی است.

 1. این وال پست‌ها سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد‌.
 2. وال پست قائم در زمانی که دهانه شما بزرگ باشد از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش می‌شود‌.

✔ انواع وال پست و مهار دیوار از نظر اجرایی

 1. اجرای وال پست با انکر بولت و نبشی کشی؛
 2. اتصال دیوار به ستون با میلگرد؛
 3. اجرای تسمه دور ستون؛
 4. مهار دیوار به وسیله تعبیه میلگرد در داخل ستونهای مجاور؛
 5. مهار دیوار از طریق تعبیه میلگرد در داخل کف؛
 6. مهار دیوار به دیوارهای برشی از طریق عبور میلگرد در سوراخ قالب ها؛
 7. اجرای وال پست برای جان پناه بام (وال پست جان پناه)

نمونه ای از اجرای اصولی وال ‌پست‌ های افقی و عمودی با جزییات اجرایی در شکل زیر مشاهده میکنیم:

همانطور که میدانید وال پست یک المان غیر سازه ایست که بسته به نظر مهندس طراح ممکن است در ساختمان اجرا شود که با توجه به اجرا شدن یا نشدن آن، سختی میان قاب ها در طراحی سازه تغییر پیدا خواهد کرد. اما باید توجه داشت که اجرای درست آن باعث کنترل خرابی دیوار ما در سازه به خصوص به هنگام زلزله می شود.

اهمیت استفاده از وال پست

علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست یا انجام نمی شود و یا محاسبه و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

تفکری که در بین مهندسان طراح وجود دارد لزوم بر سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها می باشد و سالم بودن این بخش ها ضامن عملکرد مناسب سازه است.

اما زلزله های اخیر به خصوص زلزله کرمانشاه نشان داد حتی در  شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های اقتصادی و حتی جانی جبران ناپذیری پدید آورد.

چرا که سختی میان قاب ها تاثیری مستقیمی در سازه دارد از این رو می توان به اهمیت استفاده از وال پست را پی برد.

وال پست در مقررات ملی ساختمان

طبق تعریف بند ۳-۷ صفحه ۶۴ آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش دوم 

حداکثر طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند عبارتست از ۴۰ برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا ۶ متر هر کدام کمتر باشد و حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور ۳٫۵ متر می باشد .

آیین نامه وال پست

در شرایط فوق نیازی به اجرای وال پست قائم یا افقی نیست ولی در صورت اضافه شدن دهنه ها یا ارتفاع نیاز به استفاده از وال پست می باشد.لبه قائم تیغه ها نباید آزاد باشد .

این لبه ها باید به یک تیغه دیگر یا یک دیوار عمود بر آن ، یا یکی از اجزای سازه یا ستونکی که به همین منظور از فولاد ، بتن آرمه یا چوب تعبیه می شود، با اتصال کافی داشته باشد.

ستونک می تواند از یک ناودانی حداقل نمره ۶ یا معادل آن از فولاد ،بتن آرمه یا چوب تشکیل شده باشد . اگر طول تیغه پشت بندکمتر از ۱٫۵ متر باشد ، از لبه آن می تواند آزاد باشد.

اجرای صحیح وال پست دیوارهای محوطه، جهت مقاومت در برابر باد و سایر عوامل جوی می باشد.

 

بندهای آئین نامه ای اجرای وال پست وادارهای عمودی

طبق بند ۴-۹-۱-۳ مبحث چهارم مقررات ملی، می بایست کلیه دیوارهای پیرامونی جهت مقاومت در برابر زلزله توسط وادارهای عمودی یا وال پست ایمن گردند.

طبق بند ۴-۹-۱-۳ مبحث چهارم مقررات ملی در صفحات ۱۰۳ و ۱۰۴ ویرایش چهارم نحوه اتصال و الزام به اجرای وادار عمودی وال پست توضیح داده شده است.

رعایت ضوابط مبحث ششم مقررات ملی در مورد وال پست الزامی است همچنین بند ۵-۳-۴ و بند ۴-۵-۴ ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ که البته مربوط به ساختمان هشت سقف به بالا می باشد الزامی است.

 

 

از شنبه تا پنج شنبه، 8:30 – 15 پاسخگوی شما هستیم.        شماره تماس:             02191304348آدرس ایمیل: Info@pakarto.com

از شنبه تا پنج شنبه، 8:30 – 15 پاسخگوی شما هستیم.       

شماره تماس:           02191304348

آدرس ایمیل: Info@pakarto.com

درباره فروشگاه اینترنتی پاکارتو

پاکارتو فروشگاه اینترنتی مصالح و تجهیزات ساختمانی با هدف تامین پروژه‌های عمرانی با ارائه گستره‌ای از محصولات برای مجریان، کارفرمایان و مشتریان خود در سال 1397 شروع به کار کرد. مجموعه پاکارتو در تلاش است تجربه‌ی خرید اینترنتی مطمئن با سه اصل «تضمین اصالت کالا»، «پشتیبانی و مشاوره تخصصی» و «خرید آسان در هرساعت از شبانه‌ روز» را برای کاربران خود فراهم آورد.هلدینگ ساوکو مالک برند پاکارتو امیدوار است با رعایت این سه اصل، با ارائه خدمتی جدید در حوزه فروش کالا و خدمات ساختمانی، ضمن افزودن به تجربه ی 30 ساله خود، مفتخر به کسب رضایت مشتریان محترم گردد.

دانلود اپلیکیشن پاکارتو
راه های ارتباطی
logo-samandehi
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به برند پاکارتو می‌باشد.

طراحی شده توسط تیم IT پاکارتو

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.