سنگ دکوراتیو مصنوعی

ویژگی های ذاتی مواد و مصالح و نیز شیوه بکارگیری آنها، نقش تعیین کننده ای در تعریف فرم و فضای معماری دارند، چنانکه می توان گفت: در شکل گیری مکان، فرم ها بوسیله مواد و مصالح نقش خود را ایفا می کنند. سابقاً تا زمانی که تکنیک مدرن همه چیز را ممکن نساخته بود، این مصالح و مواد بودند که فرم را مشخص می‌کردند و به فضای معماری شکل می‌دادند. هر ماده دربردارنده توان بالقوه ساختاری خاص خود است و از نظر فرم پذیری خواص ویژه‌ای دارد. سنگ مصنوعی یا پلیمری (Artificial Stone) انواع جدیدی از مصالح هستند که از ترکیب سنگ طبیعی و مواد دیگری مانند (سیمان، مواد پلیمری، رزین، رنگدانه شیمیایی و…) به دست می‌آیند.

اولین سنگ‌های مصنوعی از قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفتند و بعد از آن این مصالح با روش‌های مختلف و در انواع متفاوتی تولید شدند. تکنولوژی ساخت سنگ مصنوعی در ایتالیا به وجود آمد و اولین کارخانه تولید سنگ مصنوعی در این کشور ساخته شد. سنگ مصنوعی یا پلیمری در  پروژه‌های مختلف ساختمان‌سازی، محوطه‌سازی، راهسازی، دکوراسیون داخلی و… کاربرد دارند. برای آشنایی بیشتر با سنگ مصنوعی و دکوراتیو با این مطلب از چیدانه همراه باشید.

چرا سنگ دکوراتیو مصنوعی؟

بر اساس روند افزایش جمعیت، افزایش ساخت و ساز ، تقاضا و با پیشرفت تکنولوژی، مصالح نوین جایگزین مصالح طبیعی و سنتی شدند. با توجه به مشکلاتی که در استخراج و استفاده از سنگ‌های طبیعی وجود دارد؛ مانند: تخریب محیط زیست، هزینه بالای استخراج، صیقل‌کاری و پرداخت سنگ‌های طبیعی، تنوع کم در رنگ سنگ‌های طبیعی، وزن زیاد و قدرت چسبندگی کم، نیاز به سنگ دکوراتیو مصنوعی در پروژه‌های مختلف ساختمانی و عمرانی به جای سنگ طبیعی به وجود آمد.

کاربرد سنگ‌های دکوراتیو

سنگ‌های مصنوعی و دکوراتیو با داشتنن ویژگی‌های منحصر به فرد در پروژه‌های مختلف برای ایجاد زیبایی و نمای جذاب کاربرد دارند از جمله:

 • نمای بیرونی و داخلی ساختمان
 • محوطه سازی
 • نمای شومینه
 • پله‌های فضای بیرونی مانند پارک و محوطه
 • سنگ فرش و کفپوش
 • دیوار ویلا و حیاط
 • نماسازی دیواره آبنما

 

انواع سنگ دکوراتیو مصنوعی

سنگ دکوراتیو مصنوعی همان‌طور که از نامش پیداست سنگ‌های مصنوعی هستند که به صورت دکوراتیو کاربرد دارند؛ به این معنی که به جز کاربرد اصلی خود به عنوان سنگ سنگفرش، نما و… با توجه به تنوع رنگ و طرح بالایی که دارند باعث زیبایی و جذابیت بیشتری می‌شوند.

نگ‌های  دکوراتیو مصنوعی به شکل‌های مختلف تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع سنگ‌های مصنوعی و کاربرد آنها در ادامه آمده است:

۱. سنگ مصنوعی سمنت پلاست:

نوعی سنگ مصنوعی است که از بتن و خاک و مواد افزودنی ساخته شده که به آن سمنت پلاست گفته می‌شود. سمنت پلاست‌ها کاربردهای زیادی دارند و در سنگ‌های نمای ساختمان، موزاییک و کفپوش، سنگ پله و … به کار می‌روند.

۲.سنگ مصنوعی Cultured Marble & Granite :

در این نوع سنگ‌های مصنوعی از سنگ‌های طبیعی مرمر و گرانیت داخل ترکیبات سنگ مصنوعی به همراه رزین‌های پلیمری و نانو استفاده می‌شود و ظاهر آن شبیه سنگ مرمر و یا گرانیت طبیعی است. از این نوع سنگ به عنوان سنگ روی کابینت، سنگ اوپن، سنگ ظرفشویی و سرویس بهداشتی و.. استفاده می‌شود.

 

۳.سنگ مصنوعی کورین:

کورین یک ماده مصنوعی مهندسی شده است. سنگ مصنوعی کورین از ترکیب پلیمرهای اکرلیک با سایر مواد معدنی و سنگی و رنگدانه تولید می‌شود. میزان ترکیبات این نوع سنگ مصنوعی بین تولیدکنندگان مختلف، متفاوت است. این نوع سنگ مصنوعی تنوع رنگی بالایی دارد که برای سبک های مختلفی می‌توان از آن استفاده کرد. از کاربردهای آن می‌توان به سنگ روی کابینت، دیوارپوش، سرویس بهداشتی و… اشاره کرد. سنگ مصنوعی مشابه کورین هم در بازار ایران وجود دارد که در برخی از ترکیبات سنگ و بخش هایی از روند تولید با هم تفاوت دارند.

۴.سنگ مصنوعی onyx :

این نوع سنگ مصنوعی برای تولید سنگ‌های مرمریت با قابلیت تولید دیوارپوش و پارتیشن‌ها می‌باشد. این نوع سنگ مصنوعی با تکنولوژی تلفیقی کورین و سنگ مرمر مصنوعی تولید می‌شود. سنگ مصنوعی اونیکس به عنوان کفپوش، دیوار پوش و سنگ زیر سینک روشوئی و… کاربرد دارد.

۵.سنگ مصنوعی کوارتز:

این سنگ ترکیبی از کوارتز با دانه‌بندی‌های مختلف، مواد پلیمری، رنگ، رزین و مواد شیمیایی دیگر است. سنگ مصنوعی کوارتز دارای مقاومت خمشی و فشاری بالا با جذب آب بسیار کم و قابلیت ضد خش است. این سنگ در تولید سینک‌های ظرفشوئی به صورت مات، تولید کفپوش داخل ساختمان، سنگ کف آسانسور و… کاربرد دارد. سنگ‌های مصنوعی با قیمت کمتر وجود دارد که ظاهر و جلای سنگ مصنوعی کوارتز را دارند و سنگ مشابه کوارتز نام دارند.

۶.کفپوش سنگ مصنوعی یکپارچه صنعتی-پلیمری:

در برخی از مکان‌ها مانند بیمارستان‌ها ایجاد کفپوش‌های یکپارچه و بدون درز در اتاق عمل و سایر اتاق‌ها که خاصیت آنتی باکتریال و ضد اسیدی دارند اهمیت بالایی دارد. در این مورد از کفپوش‌های سنگ مصنوعی یکپارچه با پایه‌ی پلیمری که قابلیت اجرا در محل را دارند و در همان فضا ساب می‌خورند، استفاده می­شود. برخی از کفپوش‌های سنگ مصنوعی یکپارچه با پایه‌ی سیمانی وجود دارند که با قیمت کمتری قابل اجرا هستند و در مکان‌هایی که ویژگی‌های خاص آنتی‌باکتریال بودن مد نظر نیست، به صرفه‌تر هستند.

مزایای سنگ دکوراتیو مصنوعی

با توجه به اینکه سنگ مصنوعی دکوراتیو نوعی مصالح نوین است که در آن ضعف‌های موجود در سنگ طبیعی رفع شده و ویژگی‌های مثبت و کاربردی در آن تقویت شده است بسیار مورد توجه قرار گرفته، برخی از مزایای سنگ دکوراتیو مصنوعی عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر فشار، دمای بالا، سائیدگی، مواد اسیدی
 • ارزان‌تر از سنگ طبیعی
 • استحکام و پایداری بالا
 • قابل شستشو و تمیز کردن
 • تنوع در طرح و رنگ
 • نصب آسان
 • سبک‌تر از سنگ‌های طبیعی

 

معایب سنگ‌های مصنوعی

 • سنگ‌های مصنوعی به مرور زمان که در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند شفافیت خود را از دست می دهند و با گذشت زمان رنگ آنها کدرتر می‌شود.
 • سنگ‌های مصنوعی به دلیل سختی کمتری که نسبت به سنگ طبیعی دارند؛ راحت‌تر خراشیده می‌شوند در نتیجه باید در استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی و مکان‌هایی که در دسترس هستند مراقب باشید.
 • برخی از انواع سنگ‌های مصنوعی دکوراتیو عملکرد انقباض کمی دارند و اگر اختلاف سرما و گرما در محیط آنها زیاد باشد به راحتی ترک برداشته و شکسته می‌شوند.
 • سنگ‌های مصنوعی در دمای بالا کدر می‌شوند. اگر از این نوع سنگ روی کابینت‌های آشپزخانه استفاده می‌کنید باید مراقب باشید که ظرف داغ روی آن قرار ندهید چرا که به مرور رنگ آن را کدر می‌کند. 

نصب سنگ‌های دکوراتیو مصنوعی

سنگ‌های دکوراتیو مصنوعی را می‌توان با سه روش نصب کرد:

 • نصب با استفاده از دوغاب
 • نصب با استفاده از چسب کاشی
 • نصب با پیچ و رول پلاک

روش اول : نصب با استفاده از دوغاب کاری

 در این روش از دوغاب و ملات برای چسباندن سنگ به سطح زیرین استفاده می‌شود. پس از نصب اگر احتیاج به تمیز کردن وجود دارد سطح سنگ را با دستمال از ملاتی که احتمالا از درزها بیرون زده است پاک کنید. از این روش برای سنگ‌های طبیعی هم استفاده می‌شود.

روش دوم : نصب با استفاده از چسب کاشی

در این روش باید سطح مورد نظر تمیز باشد. چسب را به سطح روی دیوار بمالید و با کاردک عاج‌دار روی آن را خط بیندازید. بهتر است کمی چسب هم به سطح پشت سنگ بزنید و سنگ را به سطح بچسبانید. تا چندین دقیقه امکان جابه‌جایی سنگ وجود دارد و می توانید آن را تنظیم کنید.

روش سوم : نصب با استفاده از پیچ رول پلاک

این روش بیشتر برای سنگ‌های نمای ساختمان به کار می‌رود. برای فضاهایی که نمی‌خواهید هیچ گونه کثیف‌کاری داشته باشد از آن استفاده کنید. 

قیمت سنگ دکوراتیو مصنوعی 

قیمت سنگ‌های دکوراتیو مصنوعی کمتر از سنگ‌های طبیعی است زیرا مسیری که یک سنگ طبیعی از معدن تا رسیدن به بازار طی می‌کند بسیار دشوارتر از مراحل ساخت سنگ مصنوعی است. قیمت سنگ‌های مصنوعی برحسب مترمربع محاسبه می‌شود.

اگر شما هم به دنبال تغییر دکوراسیون یا نمای ساختمان خود هستید می‌توانید سنگ دکوراتیو مصنوعی را برای طراحی دکوراسیون خود انتخاب نمایید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ دکوراتیو و نصب و اجرای آن با  تیم مهندسی پاکارتو ددر ارتباط باشید.

دیدگاه شما

از شنبه تا پنج شنبه، 8:30 – 15 پاسخگوی شما هستیم.        شماره تماس:             02191304348آدرس ایمیل: Info@pakarto.com

از شنبه تا پنج شنبه، 8:30 – 15 پاسخگوی شما هستیم.       

شماره تماس:           02191304348

آدرس ایمیل: Info@pakarto.com

درباره فروشگاه اینترنتی پاکارتو

پاکارتو فروشگاه اینترنتی مصالح و تجهیزات ساختمانی با هدف تامین پروژه‌های عمرانی با ارائه گستره‌ای از محصولات برای مجریان، کارفرمایان و مشتریان خود در سال 1397 شروع به کار کرد. مجموعه پاکارتو در تلاش است تجربه‌ی خرید اینترنتی مطمئن با سه اصل «تضمین اصالت کالا»، «پشتیبانی و مشاوره تخصصی» و «خرید آسان در هرساعت از شبانه‌ روز» را برای کاربران خود فراهم آورد.هلدینگ ساوکو مالک برند پاکارتو امیدوار است با رعایت این سه اصل، با ارائه خدمتی جدید در حوزه فروش کالا و خدمات ساختمانی، ضمن افزودن به تجربه ی 30 ساله خود، مفتخر به کسب رضایت مشتریان محترم گردد.

دانلود اپلیکیشن پاکارتو
راه های ارتباطی
logo-samandehi
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به برند پاکارتو می‌باشد.

طراحی شده توسط تیم IT پاکارتو

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.